Škodlivý priemyselný chov ošípaných na Žitnom ostrove

Autor: István Samu | 7.10.2016 o 21:38 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  260x

Priemyselný chov ošípaných znemožňuje rozvoj regiónu Žitného ostrova a škodí životnému prostrediu! Stranu Maďarskej Koalície ako aj „zastrašených“ obyvateľov obce Veľké Kosihy znepokojuje vplyv ošipárne, získanej Dánmi.

Nepriaznivý vplyv problému na životné prostredie, a tiež jej škodlivá prevádzka s ohľadom na ekonomický a poľnohospodársky rozvoj regiónu je neakceptovateľný. Blížiac sa k obci Veľké Kosihy v Komárňanskom okrese je cítiť neznesiteľný zápach zdochlín, organického hnoja a fekálií vychádzajúci z ošipárne, ktorý zasahuje aj do ostatných obcí mikroregiónu a sťažuje každodenný život tam bývajúcich občanov.

Potencionálne možnosti ekonomického rastu destabilizuje predaj pôdy, agrobiznis v rukách cudzincov, ktorý ohrozuje aj vodné zdroje Žitného Ostrova. V ošipárni vo Veľkých Kosihách chovajú Dáni 22 tisíc ošípaných, táto činnosť však nijako nezvyšuje hospodársky potenciál regiónu, naopak, podľa vyjadrení občanov, dochádza tu k činnosti zhoršujúcej kvalitu životného prostredia. Oproti predbežným sľubom starostu, bola zabezpečená práca len jednému človeku z daného regiónu. Táto investícia teda nenaplnila ani očakávania tvorby nových pracovných miest! Na základe informácií získaných od obyvateľov z Veľkých Kosíh, (v Dánsku nepovolená) likvidácia a využitie močovky ošípaných neprebieha v súlade s technologickými normami platnými v Európskej únii, kapacita skladiska zdochlín nie je postačujúca, odvoz uhynutých zvierat nie je realizovaný v potrebnom čase. Voľnejšie právne predpisy, zadné vrátka a lokálne dohody môžu zapríčiniť ekologickú eróziu, čím budú ohrozené pôdne podmienky, vodné zdroje i samotný život obyvateľov žijúcich na Žitnom Ostrove. Formou konštruktívneho návrhu by sme radi oslovili ministerstvo životného prostredia, aby v spolupráci so štátnym tajomníkom Gáborom Csicsaim, spoliehajúc sa na citlivosť László Solymosa na problematiku ochrany životného prostredia, zabezpečili v záujme upokojenia občanov komplexnú hĺbkovú kontrolu v ošipárni vo Veľkých Kosihách. Žiadame tiež, aby vyzvali svojho spolustranníka, starostu obce Veľké Kosihy, na zapracovanie § 13 (Ustajňovacie priestory na chov ošípaných) Vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva SR o chove hospodárskych zvierat a o usmrcovaní jatočných zvierat č. 230/1980 Z.z. do všeobecne záväzného nariadenia obce. Je tu totiž dôvodné podozrenie, že prevádzkovanie dánskej ošipárne nespĺňa podmienky stanovené zákonmi Slovenskej republiky.

 

István Samu, člen republikovej rady SMK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?