Obnoviť sociálnu spravodlivosť

Autor: István Samu | 27.1.2016 o 14:08 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  159x

Pred 26 rokmi, na začiatku zmeny politického režimu, a možno ešte krátky čas neskôr sme verili, že popri slobode a systému viacerých politických strán sa dočkáme aj sociálnej spravodlivosti. Odvtedy uplynulo celé štvrťstoročie.

Už dnes je príliš neskoro, preto nemôžeme nič odkladať: musíme prehodnotiť, čo sme za ten čas dosiahli. Musíme sa postaviť zoči voči politickému a spoločenskému životu, a poučiť sa!

Po konzultácii SMK s občanmi vyšlo jasne najavo, čo si ľudia myslia. Sú sklamaní, pretože sloboda a systém viacerých politických strán nepriniesli sociálnu spravodlivosť. V mnohých prípadoch sa situácia zhoršila, neistota narastá a mnohí ľudia prežívajú zo dňa na deň, veľa občanov žije v strachu z budúcnosti. 25 rokov slobody vyprodukovalo do očí bijúcu sociálnu nespravodlivosť! Preto v marci, po tom, čo sa dostaneme do parlamentu, okamžite budeme iniciovať zmenu zákona pre zlepšenie sociálnej spravodlivosti! Je to súčasť nášho volebného programu v rámci sociálnej kapitoly, ktorá bola spracovaná spoločne s podpredsedníčkou Gabriellou Németh!

1. Okamžite zahájime valorizáciu dôchodkov, ktorá by mala byť vyššia ako miera inflácie. Nepodporujeme zvyšovanie veku odchodu do dôchodku a II. pilier musí byť nastavený späť na 9% príspevok!

2. Budeme iniciovať zvýšenie minimálnej mzdy do výšky 410 €. Navyše, našim návrhom je, že rodinné prídavky budú vyplácané najviac na 3 deti, v prípade viacdetných rodín chceme podporiť zavedenie veľmi vážnej formy daňovej úľavy pre rodiny, kde je aspoň jeden z rodičov zamestnaný. Mladých ľudia oslovíme politikou orientovanou na riešenie problémov rodín s deťmi!

3. Navrhujeme zrušiť výsluhový dôchodok a výsluhový príspevok. Oproti tomu odporúčame zvýšenie služobných platov, a po 25 rokoch služby vyplatenie jednorázového odstupného zo zákona! Okrem toho, stanovujeme povinnosť týchto zamestnancov byť účastníkmi II. piliera dôchodkového sporenia, čím sa zvýši ich dôchodok v budúcnosti!

4. Kladieme dôraz na humánny postoj k tragickým situáciám, k odkázaným ľuďom, treba však rozlišovať medzi jednotlivými prisťahovalcami a utečencami! Odmietame pozitívnu diskrimináciu a finančnú podporu pre imigrantov! Spätná väzba od občanov je jasná: namiesto pomoci migrantom žijúcim v ich komunite podporovať tu žijúce mladé rodiny! Zvyšujeme odhodlanie daňových poplatníkov vychovávať deti, budovať rodinu!

Po 6.marci 2016, poučení z udalostí predchádzajúcich 27 rokov, okamžite začneme s obnovou sociálnej diskriminácie v legislatíve. Teraz je tu šanca. So spoločnou vôľou to dokážeme!

 

István Samu - pedagóg, doktorand, kandidát na poslanca NR SR

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?