Obnoviť sociálnu spravodlivosť

Autor: István Samu | 27.1.2016 o 14:08 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  153x

Pred 26 rokmi, na začiatku zmeny politického režimu, a možno ešte krátky čas neskôr sme verili, že popri slobode a systému viacerých politických strán sa dočkáme aj sociálnej spravodlivosti. Odvtedy uplynulo celé štvrťstoročie.

Už dnes je príliš neskoro, preto nemôžeme nič odkladať: musíme prehodnotiť, čo sme za ten čas dosiahli. Musíme sa postaviť zoči voči politickému a spoločenskému životu, a poučiť sa!

Po konzultácii SMK s občanmi vyšlo jasne najavo, čo si ľudia myslia. Sú sklamaní, pretože sloboda a systém viacerých politických strán nepriniesli sociálnu spravodlivosť. V mnohých prípadoch sa situácia zhoršila, neistota narastá a mnohí ľudia prežívajú zo dňa na deň, veľa občanov žije v strachu z budúcnosti. 25 rokov slobody vyprodukovalo do očí bijúcu sociálnu nespravodlivosť! Preto v marci, po tom, čo sa dostaneme do parlamentu, okamžite budeme iniciovať zmenu zákona pre zlepšenie sociálnej spravodlivosti! Je to súčasť nášho volebného programu v rámci sociálnej kapitoly, ktorá bola spracovaná spoločne s podpredsedníčkou Gabriellou Németh!

1. Okamžite zahájime valorizáciu dôchodkov, ktorá by mala byť vyššia ako miera inflácie. Nepodporujeme zvyšovanie veku odchodu do dôchodku a II. pilier musí byť nastavený späť na 9% príspevok!

2. Budeme iniciovať zvýšenie minimálnej mzdy do výšky 410 €. Navyše, našim návrhom je, že rodinné prídavky budú vyplácané najviac na 3 deti, v prípade viacdetných rodín chceme podporiť zavedenie veľmi vážnej formy daňovej úľavy pre rodiny, kde je aspoň jeden z rodičov zamestnaný. Mladých ľudia oslovíme politikou orientovanou na riešenie problémov rodín s deťmi!

3. Navrhujeme zrušiť výsluhový dôchodok a výsluhový príspevok. Oproti tomu odporúčame zvýšenie služobných platov, a po 25 rokoch služby vyplatenie jednorázového odstupného zo zákona! Okrem toho, stanovujeme povinnosť týchto zamestnancov byť účastníkmi II. piliera dôchodkového sporenia, čím sa zvýši ich dôchodok v budúcnosti!

4. Kladieme dôraz na humánny postoj k tragickým situáciám, k odkázaným ľuďom, treba však rozlišovať medzi jednotlivými prisťahovalcami a utečencami! Odmietame pozitívnu diskrimináciu a finančnú podporu pre imigrantov! Spätná väzba od občanov je jasná: namiesto pomoci migrantom žijúcim v ich komunite podporovať tu žijúce mladé rodiny! Zvyšujeme odhodlanie daňových poplatníkov vychovávať deti, budovať rodinu!

Po 6.marci 2016, poučení z udalostí predchádzajúcich 27 rokov, okamžite začneme s obnovou sociálnej diskriminácie v legislatíve. Teraz je tu šanca. So spoločnou vôľou to dokážeme!

 

István Samu - pedagóg, doktorand, kandidát na poslanca NR SR

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?